ponedjeljak, 23. prosinca 2024.
Rekonstrukcija pješačkih staza u dvije najprometnije ulice u centru Orašja osim što je doprinijela urbanijem izgledu grada, donijela je dodatnu sigurnost za sve pješake koji se kreću Trećom i Osmom ulicom. “Glavni cilj nam je bio da djecu i pješake sklonimo sa ceste. Rekonstruirani su dijelovi staze u Trećoj i dijela staze u Osmoj ulici, pješaci sada imaju uređenu stazu, sklonjeni su sa kolovozne konstrukcije i što je najvažnije mogu se sigurnije kretati. Projekt je efikasno izveden, izvođači su ispunili zadatak i rekonstrukcija je urađena na vrijeme, tako da sve skupa sada dobro izgleda.”, kaže Vlado Stanić, pomoćnik gradonačelnika za infrastrukturu i investicije.
Bolji pristup Radio postaji Orašje
Pješačke staze u Orašju i dio ceste u prigradskom naselju Matići rekonstruirani su kroz Projekt unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) koji financira Švedska, a implementira i sufinancira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz podršku tri kantona i 22 jedinice lokalne samouprave (JLS). Osim što je olakšala kretanje svim sudionicima u prometu, nova pješačka staza pozitivno je uticala i na uposlenice i uposlenike Radio postaje Orašje koji direktno s nje ulaze u svoje prostorije u Osmoj ulici. Direktorica i glavna i odgovorna urednica Radio Postaje Orašje Nada Koturić kaže kako je intervencija vrlo korisna, kako sigurnosno, tako i u svakom drugom smislu: “Grad Orašje je koncipiran tako da su sve ulice pod 90 stupnjeva, i jako je bitan taj sigurnosni aspekt. Svaka ulica koja se presvuče novom asfaltnom trakom, svaki novi metar pješačke staze, povećavaju sigurnost. Velika je frekvencija prometa i pješaka, a prije svega učenika. Tu su osnovna škola, srednje škole, vrtić, velika je gužva. Kad god se dešava neka intervencija na pješačkim stazama to nailazi na veliko odobravanje građana, naših slušatelja koji nerijetko hvale te intervencije. Onaj tko to radi – radi dobru stvar, jer je ovo mali prostor uz rijeku Savu, i kad god se radi nešto što povećava sigurnost to je za svaku pohvalu”, kaže Nada Koturić, ističući i novi izgled dobiven rekonstrukcijom: “Uz sve je naravno važan i estetski element. Ranije je sa starom kolničkom trakom ulaz u radio bio jedna ružna slika, a sada sve skupa instituciji daje službeniji i ljepši izgled, i ljepše se osjećaju svi naši gosti koji nam sada dolaze preko nove pješačke staze”.
Sigurnija djeca, manje briga za roditelje
Novinarka Radio postaje Orašje Mira Živković posebno naglašava značaj rekonstrukcije sa sigurnosnog aspekta: “U ovoj zgradi je uz naš radio smješten i Centar za kulturu Orašje sa knjižnicom, a ovo je iznimno prometna i frekventna ulica s puno automobila, biciklista i pješaka. Izuzetno je važna ova pješačka zona za sigurnost svih, a posebno onih najmlađih koji dolaze u Gradsku knjižnicu, kao i nas uposlenih na radiju i naših posjetitelja. Uz sigurnost, sve što je ovdje urađeno i što vidimo uljepšalo je sliku samog grada Orašja.”
Dražen Topić, predsjednik Školskog odbora Osnovne škole “Orašje” kaže kako su reakcije roditelja i uposlenika na nove pješačke staze pozitivne: “Izgradnjom i uređenjem pješačke staze djeca su svakako sigurnija, jednostavnije im je kretati se i ne moraju izlaziti na kolovoz na kojem bude gust promet. Roditelji su zadovoljni jer vode brigu i važna im je sigurnost njihove djece, a neki nastavnici dolaze pješice, tako da je uz sigurnost djece sada i njima sigurnije dolaziti na posao.”
Osim pješačkih staza, kroz projektnu intervenciju u okviru PIPLS Projekta rekonstruirana je i cesta u prigradskom naselju Matići, čime su riješeni neki od dugogodišnjih problema s kojima su se stanovnici ovog mjesta susretali. Dio ceste koji vodi do centra naselja i osnovne škole rekonstruiran je kroz raniju intervenciju, dok je sada završeno i preostalih 300 metara puta.
Novi asfalt nakon više od 20 godina
“Produženjem ove ceste u Matićima dobivena je sigurnost za sve, posebno za djecu, ulica je proširena i sada se dva auta mogu bez problema mimoići. Nema više rupa, pa je samim tim put sigurniji za promet, dobro je urađena drenaža, voda se više ne zadržava na putu pa nema lokvi, i sve ide u boljem smjeru”, kaže Nikola Mikić, predsjednik Mjesne zajednice Matići, dodajući kako je sada čitavo mjesto obuhvaćeno kvalitetnom saobraćajnicom, što će doprinijeti njegovom daljnjem razvoju: “U ovom dijelu nije se radilo više od 20 godina ništa, i stanovnici najudaljenijeg dijela sela napokon imaju kvalitetan i siguran pristup kućama. Sada je selo pristupačnije, i mogu se graditi nove kuće. Ovim su stvoreni i preduvjeti da se Matići mogu spojiti saobraćajnicom sa mjestom Bok, čime bi se stanovnicima tog kraja olakšao pristup Orašju.”
Rukovoditeljica Službe za upravljanje razvojem Grada Orašja Andrijana Dujmenović kaže kako je projekat ispunio svoj cilj, i osim dijela koji se odnosi na rekonstrukciju pješačkih staza i ceste, donio velika unaprjeđenja u oblasti upravljanja imovinom.
Velika unaprjeđenja u oblasti upravljanja imovinom
“Grad Orašje zadovoljan je sudjelovanjem u PIPLS Projektu, koji je uz značajan strateški dio, umnogome i ‘pravni projekat’. Unaprijedili smo sustav za strateško upravljanje javnom imovinom, optimiziranje javne potrošnje i naravno poboljšali i unaprijedili javnu infrastrukturu. Izrađene su pješačke staze u Gradu Orašju, a u naselju Matići je završena cesta. Ovaj projekat kod nas je specifičan po tome što smo se nadovezali na Inicijativu za jačanje kapaciteta novoizabranih načelnika/gradonačelnika, koja je također dio PIPLS projekta, gdje smo ranije kandidirali izradu Strategije razvoja tadašnje Općine Orašje za period 2021.-2027. godine, tako da nam je puno pomoglo to što smo već imali izrađenu Strategiju.”, kaže Andrijana Dujmenović, naglašavajući kako je izrađen i cijeli niz implementacijskih dokumenata obaveznih zakonom, kao što su trogodišnji i godišnji plan rada: “Što se tiče ovog dijela, sve je izvrsno napravljeno. Urađeno je mnogo toga i na upravljanju imovinom, kao što je Plan upravljanja imovinom Grada Orašja 2024.-2027., Pravilnik o evidenciji nekretnina, pa odluke poput one o privremenom korištenju javnih površina na području Grada, tako da smo po uređenju pravnog okvira upravljanja imovinom ako ne prvi, onda sigurno u prvih pet najboljih lokalnih zajednica.”.
Ilija Baotić, šef Ureda gradonačelnika, kaže kako se projektne intervencije urađene kroz PIPLS uklapaju u viziju unaprjeđenja i razvoja grada: “Gradonačelnikova ideja je da promijeni izgled grada Orašja i svi projekti koji će doprinijeti urbanijem izgledu grada su dobrodošli, pa tako i ovaj projekt kroz koji su izgrađene pješačke staze i ceste, a to je konkretni dio projekta koji je vidljiv. Sve ostalo što je došlo uz projekt, pravni dio i izrađeni dokumenti su također dobrodošli. Grad Orašje trenutno provodi veliki broj infrastrukturnih projekata koji će promijeniti izgled grada i učiniti ga urbanim, i u sve to se uklopilo i urađeno kroz PIPLS projekat.”
Projekat unapređenja efikasnosti lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini (PIPLS) ima za cilj unaprijediti pristup ključnim javnim uslugama kroz bolje upravljanje i povećanje ulaganja u lokalnu infrastrukturu.
NAPOMENA: OVAJ ČLANAK JE PREUZET SA SLUŽBENE STRANICE PROJEKTA