srijeda, 23. listopada 2024.
Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Orašje održanoj povodom Dana Grada Orašja dodijeljena su Javna priznanja Grada Orašja zbog zasluga i doprinosa od osobitog značenja za razvoj i ugled Grada i to: Plaketa Grada Orašja monsinjoru Iliji Janjiću, te dvije Zahvalnice Grada Orašja gospođi Mariji Nedić i efendiji Salimu Kanliću.
Profesorica glazbene kulture i umjetnosti Marija Nedić rođena je 1981. godine u obitelji Mišković iz Kostrča, a glazbom se bavi od svog djetinjstva. Prve sate klavira naučila je kod fra Marijana Miće Živkovića u župi Tolisa, a već 1996. godine s franjevačkim bandom Tau snima dva albuma duhovne glazbe. Nakon završenog studija na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku vraća se u rodno Orašje i zapošljava se u Osnovnoj glazbenoj školi Orašje, čija je sad i voditeljica. Uspješno vodi dječji zbor Izvor u župi Tolisa, ali ono što je kruna njenog rada i djelovanja je zbor Adoro kojeg vodi već 13 godina i po čemu je prepoznatljiva na samo na području Županije Posavske već i u cijeloj Bosni i Hercegovini. Marijin rad se vidi u skoro svim događanjima u Gradu Orašju kroz njene nastupe s učenicima i zborovima. Promocija Grada Orašja kroz glazbu dio je svakodnevne misije koju Marija s dušom i srcem čini. Grad Orašje prepoznao je njen rad i stoga joj uručio Javno priznanje – Zahvalnicu Grada Orašja.
Salim-efendija Kanlić rođen je u Goraždu, a u Orašje, na mjesto imama Sultan Abdul-Azizove džamije, došao je u rujnu 1979. godine. Tijekom Agresije na našu domovinu bio je uz svoj narod u Orašju, a posebno je bio aktivan u humanitarnom radu, pružajući pomoć prognanicima iz Posavine. Uz brojne vjerske obveze i humanitarni rad kojem je bio iskreno posvećen, Salim efendija bio je i član Odbora za međureligijsku suradnju Orašje kojeg je 2010. godine utemeljilo Međureligijsko vijeće u BiH. Krajem 2020. godine otišao je u zasluženu mirovinu. U 41 godinu života i rada, rastao je i sazrijevao kao imam zajedno s Orašjem i njegovim stanovnicima. Svojim radom i životom stekao je poštovanje ne samo kod svojih vjernika, nego i kod pripadnika drugih vjerskih zajednica. Spremnost na razgovor, blagost i smirenost te velika životna mudrost odlike su koje krase Salima efendiju. Iz tih razloga zaslužio je Javno priznanje – Zahvalnicu Grada Orašja.
Monsinjor Ilija Janjić rođen je 20. rujna 1944. godine u Vidovicama u Bosanskoj Posavini. U sjemenište kao pitomac Kotorske biskupije primljen je u petnaestoj godini života, a za svećenika je zaređen 1969. godine. Imenovanje za biskupa zateklo ga je kao kanonika Stolnog kaptola i dekana u Herceg Novom 1996. godine, a posvećen je za biskupa kotorskog 27. travnja iste godine u Kotoru. Kotorska biskupija bila je daleko od Bosanske Posavine, ali nikada nije zaboravio svoje Vidovice. Biskup Janjić uvijek je s ponosom govorio o svom rodnom kraju, ali tamo gdje je služio kao svećenik uvijek je služio s ljubavlju. Svoj zlatni jubilej – 50 godina misništva proslavio je upravo u svojoj rodnoj župi u zajedništvu s kardinalom Vinkom Puljićem. Rijetko se koje mjesto može pohvaliti tako velikim brojem duhovnih zvanja kao Vidovice, jer su za vrijeme biskupove Zlatne Mise 2019. godine brojali 51 svećenika i redovnika te 51 redovnicu, među kojima i jednoga biskupa – Iliju Janjića. Samo u užoj rodbini biskupa Janjića 11 je svećenika i redovnika te 7 redovnica. Gradsko vijeće Orašje procijenilo je da kotorski biskup u miru monsinjor Ilija Janjić neprijeporno zaslužuje i ispunjava uvjete za dodjelu Plakete Grada Orašja zbog svojih doprinosa u očuvanju vjere i hrvatskoga identiteta i promicanju Grada Orašja u Boki Kotorskoj.