- Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 3. sjednice Gradskog vijeća,
- Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 4. sjednice Gradskog vijeća,
- Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 5. sjednice Gradskog vijeća,
- Vijećnička pitanja i inicijative,
- Prijedlog Odluke o komunalnom redu,
- Prijedlog Odluke o davanju u zakup poslovnih zgrada i prostora,
- Prijedlog Zaključka o usvajanju Godišnjeg izvještaja o radu Grada Orašja za 2024. godinu,
- Prijedlog Zaključka o usvajanju Godišnjeg plana rada Grada Orašja za 2025. godinu,
- Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o izvršenju Plana i programa zajedničke komunalne potrošnje na području Grada Orašja za 2024. godinu,
- Prijedlog Plana i programa zajedničke komunalne potrošnje na području Grada Orašja za 2025. godinu,
- Prijedlog Odluke o donaciji novčanih sredstava Mjesnoj zajednici Gojevići Općina Fojnica,
- Prijedlog Odluke o parcelaciji zemljišta u k.o.Orašje I – Gradsko groblje Orašje,
- Prijedlog Odluke o prodaji gradskog građevnog zemljišta u stambenom naselju Jug II putem javnog nadmetanja – licitacije,
- Prijedlog Odluke o davanju u zakup poslovnog prostora Udruzi privatnih poduzetnika Orašje,
- Prijedlog Odluke o izmjeni Odluke o davanju na korištenje poslovnog prostora Upravi za indirektno-neizravno oporezivanje,
- Prijedlog Odluke o raspisivanju Javnog natječaja za izbor i imenovanje članova Upravnog vijeća LJZU „Ljekarna Orašje“,
- Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o radu Općinskog pravobraniteljstva u Orašju u 2024.g.,
- Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o provedbi Odluke o uvođenju godišnjeg anketiranja stupnja zadovoljstva građana i građanki javnim i administrativnim uslugama,
- Prijedlog Rješenja o imenovanju člana Etičkog odbora i razrješenju i imenovanju člana Odbora za statut, poslovnik i propise.
- da se dobrovoljnim darivateljima krvi, koji su krv dali preko 50 puta (ima ih prema izvješću Crvenog križa 25) izdaju besplatne godišnje parking karte u bilo kojoj zoni na području grada, uz predočenje ovjerene iskaznice Crvenog križa;
- da se zbog sigurnosnih razloga postave odgovarajuće barijere sa obadvije strane lateranog kanala u blizini moto kampa Posavac u Poduzetničkoj zoni Dusine. Obzirom da je započeta izgradnja prijelaza preko kanala potrebno je osigurati prostor dok radovi ne budu gotovi, kako ne bi došlo do kakve nesreće i stradanja građana.
- da se pristupna cesta prema moto kampu Posavac u dužini od 50 metara, koja je u dosta lošem stanju, prije ovogodišnjih moto susreta asfaltira. Obzirom da su moto susreti međunarodnog karaktera sama cesta u sadašnjem stanju predstavlja ružnu sliku.
I Z V O D
iz zapisnika sa 6. sjednice Gradskog vijeća Orašje održane dana 5. ožujka 2025. godine u vijećnici sa početkom u 10.00 sati
Sjednici Gradskog vijeća nazočna 22 vijećnika što je dovoljno za pravovaljano odlučivanje.
Odsutni vijećnici: Anđelko Živković, Alen Aljukić i Marijan Dominković.
Pored vijećnika sjednici nazočni: gradonačelnik Marijan Oršolić, tajnik gradskog organa uprave Ruža Nedić, pomoćnici gradonačelnika Manda Rezo, Pero Baotić, Mladen Marković, Darjan Ivić i Franc Kljaić, općinski pravobranitelj Marijan Živković, te predstavnici medija.
Nakon utvrđivanja kvoruma, predsjednik otvara sjednicu, pozdravlja nazočne i slušatelje Radiopostaje Orašje, te za istu predlaže slijedeći:
D N E V N I R E D
te isti daje na raspravu.
Primjedbi na predloženi dnevni red nije bilo i isti je nakon provedenog glasanja jednoglasno usvojen.
Prije nego se krenulo na rad po točkama dnevnog reda, predsjednik predlaže da se na današnjoj sjednici donese zaključak kojim bi se nazočni vijećnici odrekli naknade za nazočnost sjednici, a ista bi bila uplaćena na račun obitelji Josić iz Tolise kao pomoć u saniranju štete na obiteljskoj nastale zbog požara.
Prijedlog predsjednika je jednoglasno usvojen.
Ad. 1.
Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 3. sjednice Gradskog vijeća
Primjedbi na Izvod iz zapisnika nije bilo i nakon provedenog glasanja, predsjednik konstatira da je isti jednoglasno usvojen.
Ad. 2.
Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 4. sjednice Gradskog vijeća
Primjedbi na Izvod iz zapisnika nije bilo i nakon provedenog glasanja, predsjednik konstatira da je isti jednoglasno usvojen.
Ad. 3.
Usvajanje Izvoda iz zapisnika sa 5. sjednice Gradskog vijeća
Primjedbi na Izvod iz zapisnika nije bilo i nakon provedenog glasanja, predsjednik konstatira da je isti jednoglasno usvojen.
Ad. 4.
Vijećnička pitanja i inicijative
Mario Pejić iznosi kako se poslovi kafilerijskih usluga, definirani Odlukom o komunalnom redu, ne provode na terenu što je posebno došlo do izražaja ovih dana. Na javnim površinama nalazi se veći broj uginulih životinja koje nitko ne uklanja. Predlaže da nadležna tijela iznađu funkcionalni model kojim će ovaj problem biti riješen do ljeta, kada će zbo visokih temperatura problem biti još izraženiji.
Ivo Benković ima 3 inicijative:
Joso Živković ima inicijativu koja se odnosi na paušale gradskih vijećnika. Iznosi kako su isti 2010. godine bili 150,00 KM, a sada 2025. godine iznose 200,00 KM. Predlaže da se vijećnički paušal poveća, a ako to nije moguće, da se u potpunosti ukine.
Također, predlaže i da Grad Orašje financijski pomogne obitelji Josić iz Tolise čija je kuća stradala u požaru.
Marinko Džoić sugerira pomoćniku gradonačelnika Peri Baotić da komunalni redari povedu više brige oko kontrole istresanja fekalija. Informiran je kako pojedini neodgovorni građani fekalije iz cisterni istresaju u kanale između Donje Mahale i Lilića, što je svakako nedopustivo, obzirom na važnost tih kanala u odvodnji oborinskih voda.
Ad. 5.
Prijedlog Odluke o komunalnom redu
U pojašnjenju materijala, Ruža Nedić iznosi kako je Gradsko vijeće prije dva mjeseca usvojilo nacrt predložene odluke o komunalnom redu kao dobru osnovu za izradu prijedloga. Tijekom javne rasprave koja je uslijedila nakon usvajanja nacrta odluke, nije pristigla niti jedna primjedba, sugestija ili prijedlog, tako da je tekst prijedloga odluke identičan nacrtu.
Marinko Džoić pohvaljuje prijedlog odluke, te kako bi istu trebalo u punom kapacitetu i primjenjivati na terenu.
Joso Živković podržava donošenje ovakve odluke, ali stavlja i primjedbe na određene članke koji su, po njegovom mišljenju manjkavi i nedorečeni.
Mario Pejić iznosi kako je odluka dobra, ali da ima i svojih nedostataka. Iznosi određene odredbe sa kojima se ne slaže, koje su nedorečene, kao i određene članke koje po njemu nije moguće provesti na terenu.
Kratak komentar predložene odluke dao je gradonačelnik Marijan Oršolić.
Predsjednik daje prijedlog Odluke o komunalnom radu na glasanje i nakon provedenog glasanja konstatira kako je ista usvojena sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad. 6.
Prijedlog Odluke o davanju u zakup poslovnih prostora
Ruža Nedić iznosi kako je nacrt i ove odluke usvojen na jednog od prethodnih sjednica Vijeća. Tijekom javne rasprave nije stigla niti jedna primjedba, sugestija ili prijedlog da se ista izmjeni ili dopuni. Prijedlog je identičan nacrtu te predlaže Gradskom vijeću da predloženu odluku i usvoji.
Rasprave nije bilo i predložena Odluka o davanju u zakup poslovnih prostora je usvojena sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad. 7.
Prijedlog Zaključka o usvajanju Godišnjeg izvještaja o radu Grada Orašja za 2024. godinu
Dodatno pojašnjenje materijala iznio Franc Kljaić.
Rasprave nije bilo i predloženi Zaključak o usvajanju Godišnjeg izvještaja o radu Grada Orašja za 2024. godinu usvojen je sa 17 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad. 8.
Prijedlog Zaključka o usvajanju Godišnjeg plana rada Grada Orašja za 2025. godinu
Franc Kljaić dodatno je pojasnio plan rada Grada za 2025. godinu.
Rasprave po ovoj točki nije bilo i prijedlog Zaključka o usvajanju Godišnjeg plana rada Grada Orašja za 2025. godinu je usvojen sa 18 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad. 9.
Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o izvršenju Plana i programa zajedničke komunalne potrošnje na području Grada Orašja za 2024. godinu
U obrazloženju materijala, Pero Baotić iznosi kako je, sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu, gradonačelnik i nadležna gradska služba u obvezi podnijeti Gradskom vijeću godišnje izvješće o realizaciji plana i programa ZKP-a. Za realizaciju plana komunalne potrošnje za 2024. godine proračunom su bila predviđena sredstva u iznosu od 498.032,00 KM dok je utrošeni iznos 484.295,00 KM. Navodi pojedinačne aktivnosti koje su obuhvaćene planom zajedničke komunalne potrošnje, kao i iznose koji su potrošeni za realizaciju istih.
Mario Pejić iznosi kako je realizacija plana takva kakva je, ali ima jedno pitanje. Odlukom o komunalnom redu koja je usvojena propisana je obveza i način zbrinjavanja uginulih životinja. U Planu ZKP-e kafilerijske usluge tj. odvoz otpada životinjskog porijekla nastalih nakon svinjokolja vrši J.P. Komunalac. Pita da li to podrazumijeva i odvoz uginulih životinja sa javnih površina i kome se može prijaviti slučaj uginulih životinja kako bi iste bile uklonjene.
Joso Živković ukazuje na problem koji imamo kada su u pitanju oborinske vode odnosno njihovo oticanja sa cesta. Na dosta lokalnih cesta bankine su više od puta što onemogućava oticanje vode čije duže zadržavanje na putu umnogome doprinosi njihovom bržem propadanju. Smatra da ovaj problem treba što prije riješiti.
Odgovarajući na pitanje o kafilerijskim uslugama, Pero Baotić navodi kako je, osim odlukom o komunalnom redu, rješavanje ove problematike propisano i Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja koji propisuje formiranje higijeničarske službe koja bi obavljala posao uklanjanja uginulih životinja sa javnih površina što mi za sada nemamo.
Rasprave više nije bilo i predloženi Zaključak o usvajanju Izvješća o izvršenju Plana i programa zajedničke komunalne potrošnje na području Grada Orašja za 2024. godinu je usvojen sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad.10.
Prijedlog Plana i programa zajedničke komunalne potrošnje na području Grada Orašja za 2025. godinu
Pero Baotić upoznaje vijećnike sa svim aktivnostima koje su obuhvaćene Planom zajedničke komunalne potrošnje u 2025. godini i iznosima predviđenim za realizaciju pojedinih stavki. Za zajedničku komunalnu potrošnju predviđeno je ukupno 508.178.00 KM.
Marinko Džoić podržava plan. Kao i više puta do sada, predlaže da se u J.P. Komunalac, sezonski dodatno uposli nekoliko ženskih osoba koje bi radile na održavanju i uređenju zelenih površina, te da, gdje god je moguće, bude zasađeno cvijeće što bi dodatno doprinijelo ljepšem izgledu našeg grada.
Mario Pejić pita da li postoji mogućnost da se predloženi plan dopuni na način da se odredi neko poduzeće koje će biti nadležno za uklanjanje uginulih životinja s javnih površina.
Mijo Oršolić iznosi kako na održavanju i uređenju grada i sami građani mogu samoinicijativno puno toga učiniti što bi doprinijelo ljepšem izgledu našeg grada, a ne bi gradsku upravu koštalo ništa.
Pero Baotić, vezano za prijedlog vijećnika Pejića, iznosi kako to sada nije moguće, jer postoji propisana procedura izbora najpovoljnijeg izvođača kroz postupak javne nabave.
Nakon provedenog glasovanja, predsjednik konstatira kako je predloženi Plan i program zajedničke komunalne potrošnje na području Grada Orašja za 2025. godinu usvojen sa 18 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad.11.
Prijedlog Odluke o donaciji novčanih sredstava Mjesnoj zajednici Gojevići Fojnica
Ruža Nedić navodi kako je MZ-a Gojevići stradala u poplavama i klizištima koje su u listopadu prošle godine pogodile dijelove naše zemlje. Grad Orašje je i do sada bio aktivan kada je u pitanju pomoć stradalima od raznih nepogoda sukladno svojim mogućnostima. Predlagač predlaže se da se gore navedena mjesna zajednica pomogne sa 20.000,00 KM.
Joso Živković predlaže ukoliko je to moguće da se iznos i poveća, s obzirom na veličinu štete koja je nastala u tim područjima.
Rasprave više nije bilo i predložena Odluka o donaciji novčanih sredstava Mjesnoj zajednici Gojevići Fojnica je usvojena jednoglasno.
Ad.12.
Prijedlog Odluke o parcelaciji zemljišta u k.o. Orašje I Gradsko groblje Orašje
Manda Rezo iznosi kako je sukladno Urbanističkom planu Orašja predviđena lokacija za Gradsko groblje u Orašju. No, kako do sada nije izvršena parcelacija i formirana parcela za groblje, ovom odlukom se vrši cijepanje gore navedene parcele na način da se formira nova parcela za groblje.
Rasprave nije bilo i predložena Odluka o parcelaciji zemljišta u k.o. Orašje I Gradsko groblje Orašje je usvojena sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad.13.
Prijedlog Odluke o prodaji gradskog građevinskom zemljišta u stambenom naselju JUG – II putem javnog nadmetanja-licitacije
Manda Rezo iznosi kako se odlukom predlaže prodaja dvije parcele putem javnog nadmetanja-licitacije. Sukladno Zakonu o stvarnim pravima, uvjete i način prodaje zemljišta određuje Gradsko vijeće. Parcele se nalaze u zoni mješovite namjene, a početna cijena, prema procjeni ovlaštenog sudskog vještaka, je 50,00 KM/m2. Na temelju ove odluke će se raspisati natječaj za prodaju zemljišta putem javnog nadmetanja.
U raspravi učešće uzeli vijećnici Mario Pejić i Joso Živković.
Nakon provedenog glasovanja, predsjednik konstatira kako je predložena Odluka o prodaji gradskog građevinskom zemljišta u stambenom naselju JUG – II putem javnog nadmetanja-licitacije usvojena sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad. 14.
Prijedlog Odluke o davanju u zakup poslovnog prostora Udruzi privatnih poduzetnika Orašje
Na početku izlaganja, Darjan Ivić iznosi kako predlagatelj mijenja dostavljeni prijedlog Odluke u članku 3. na način da se riječi „na neodređeno vrijeme“ zamjenjuju riječima „na vremenski period od 15 godina“. Udruga privatnih poduzetnika Grada Orašja obratila se zamolbom za dodjelu proslovnog prostora koji im je potreban za funkcioniranje udruge obzirom da je prostor koji su do sada koristili dodijeljen UNO BiH. Obzirom da je rad Udruge od javnog interesa, predlaže se dodjela poslovnog prostora Udruzi na korištenje bez naknade, pod uvjetima iz preložene odluke.
Nakon provedenog glasovanja predsjednik konstatira kako je predložena Odluka o davanju u zakup poslovnog prostora Udruzi privatnih poduzetnika Orašje usvojena sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad.15.
Prijedlog Odluke o izmjeni Odluke o davanju na korištenje poslovnog prostora Upravi za neizravno-indirektno oporezivanje
Ispred predlagača Darjan Ivić pojašnjava kako je Grad Orašje ranije svojom odlukom o davanju na korištenje poslovnog prostora UNO BiH dodijelilo prostore u bivšem hotelu Ataše u površini od 100m2. Uprava se obratila zahtjevom za dodjelom dodatnih prostora koji se nalaze u istoj zgradi. Radi se o četiri prostorije koje bi uprava koristila za svoju arhivu, bez naknade.
Rasprave nije bilo i predložena Odluka o izmjeni Odluke o davanju na korištenje poslovnog prostora Upravi za neizravno-indirektno oporezivanje je usvojena sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad.16.
Prijedlog Odluke o raspisivanju Javnog natječaja za izbor i imenovanje članova Upravnog vijeća LJZU „Ljekarna Orašje“
Mladen Marković dodatno pojašnjava kako su neki od članova Upravnog vijeća ustanove dali ostavke, dok jedan član uskoro odlazi u mirovinu. Kako bi ustanova mogla i dalje funkcionirati, potrebno je što prije raspisati javni natječaj za izbor novih članova Upravnog vijeća.
Rasprave nije bilo i predložena Odluka o raspisivanju Javnog natječaja za izbor i imenovanje članova Upravnog vijeća LJZU „Ljekarna Orašje“ je usvojena jednoglasno.
Ad. 17.
Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o radu Općinskog pravobraniteljstva u Orašju za 2024. godinu
Nakon što je Općinski pravobranitelj dodatno pojasnio izvješće, predsjednik je isto dao na raspravu u kojoj je učešće uzeo vijećnik Mijo Oršolić.
Nakon provedenog glasovanja predloženi Zaključak o usvajanju Izvješća o radu Općinskog pravobraniteljstva u Orašju za 2024. godinu je usvojen sa 19 glasova „za“ uz 2 glasa „suzdržana“.
Ad.18.
Prijedlog Zaključka o usvajanju Izvješća o provedbi Odluke o uvođenju godišnjeg anketiranja stupnja zadovoljstva građana i građanki javnim i administrativnim uslugama
Kratko pojašnjenje predloženog zaključka dao pomoćnik gradonačelnika Franc Kljaić.
Mario Pejić pohvaljuje uvođenje ankete, ali ukazuje kako je iz samih materijala vidljivo da je došlo do pogoršanja zadovoljstva građana u puno segmenata koji su obuhvaćeni anketom, što svakako zabrinjava. Potrebno je poduzeti potrebne mjere u oblastima, koje su u nadležnosti gradske uprave, a obuhvaćene su anketom kako bi se stanje popravilo.
U raspravi učešće uzeli i vijećnici Marinko Džoić, Joso Živković i Stanko Vincetić.
Predsjednik nakon rasprave i provedenog glasanja konstatira kako je predloženi zaključak usvojen jednoglasno.
Ad.19.
Prijedlog Rješenja o imenovanju člana Etičkog odbora i razrješenju i imenovanju člana Odbora za statut, poslovnik i propise
Predsjednica Odbora za izbor i imenovanje Kristina Živković, iznosi kako je na prethodnoj sjednici prilikom imenovanja članova Odbora za statut, poslovnik i propise napravljena greška prilikom imenovanja članova Odbora za statut, poslovnik i propise, na način da su iz reda vijećnika u Odbor su imenovana samo tri člana, što se sada ispravlja tako da se u Odbor iz reda vijećnika kao četvrti član imenuje Joso Živković, a razrješava Marijana Brašnić-Dominković imenovana iz reda znanstvenih, stručnih i javnih djelatnika. Također, prilikom imenovanja članova Etičkog odbora jedno mjesto vijećnika je ostalo nepopunjeno, pa se ovim aktom predlaže da se na upražnjeno mjesto u Etički odbor imenuje Nikola Mikić.
Rasprave nije bilo i predloženo Rješenje o imenovanju člana Etičkog odbora i razrješenju i imenovanju člana Odbora za statut, poslovnik i propise je usvojeno jednoglasno.
Sjednica završila u 12,15 sati.
Zapisničar Predsjednik Gradskog vijeća
Nikola Klaić Stanko Vincetić